neděle 5. dubna 2015

Mentalita lidí ohledně přijímání jinakostí

Dnes tu vytáhnu trochu kontroverzní téma,které se poměrně dost týká Aspergerova syndromu,takže tím ,dá se říct, poruším zásadu tohoto blogu,že o AS tu psát nebudu,ale myslím že čím víc článků na tohle téma,tím líp.
Když obvykle přijdete za průměrným člověkem (například dost často zmińovaným v různých souvislostech Frantou Vomáčkou)a zeptáte se ho co si myslí o autismu odpoví vám: „Kurňa dejte mi pokoj. Já mám svých starostí dost, natož se tak ještě starat o postižený.“
OK. Nad touto odpovědí můžeme ještě přimhouřit oko,pokud se skutečně jedná o Frantu Vomáčku,který žádného člověka s AS nebo Autismem nezná, čili jim svým pohledem na věc nemůže uškodit. Ovšem pokud se předsudkami,které ve společnosti panují o AS či autismu panují,řídí člověk který nějakého AS zná,už je to problém. Tomu člověku to může velmi ublížit.
Nyní trochu odbočíme od PAS a podíváme se do historie. Jak jistě víte,autisté jakožto „menšina“ se ve společnosti objevili před nedávnem. Podívejme jak se vyvíjela schopnost společnosti přijmout jiné jinakosti v minulosti.
Například homosexualita je lidstvu známá od jakživa. Ve starověkých říších byla tolerována,nicméně ve středověku se s rostoucím vlivem křesťanství začaly homosexuální svazky postupně odsuzovat. Středověké zákony homosexualitu odsuzovaly a dodnes je trestná v mnoha silně nábožensky konzervativních zemích. (Zejména těch s převládajícím islámem). Zhruba od 3.čtvrtiny 19.století až do 3.čtvrtiny století 20. (tedy plus mínus sto let) se k ní přistupovalo jako k duševní poruše. Teprve až v semdesátých letech se začalo od tohoto stanoviska upouštět a to po mnoha četných protestech. (přesněji v roce 1973 byla homosexualita vypuštěna z diagnostického manuálu DSM-II). V západním světě jsou již dnes homosexuálové chápani a tolerováni,nicméně svá práva si museli vybojovat. U nás i v jiných zemích se však dodnes najdou lidé,kteří homosexualitu kritizují a sní o návratu do doby,kdy byli pravidelně zavíráni do psychiatrických léčeben.
Stejně tak to je a autismem. Pochybuji,že společnost bude na autisty pohlížet lépe pokud si svá práva nedokážou vybojovat. Jak již jsem znímil výše,jde o poměrně mladou a teprve před nedávnem objevenou odlišnost a jak je lidským zvykem,na odlišnosti které neznají se vždyy budou dívat skrz prsty. O autismu navíc nemá úplné informace ani odborná veřejnost (psycholové,psychiatři) kteří samozřejmě svými postoji šírení mýtů pouze podporují. Proto nevidím jinou možnost než věnovat maximální úsilí osvětovým kampaním,které pomůžou široké veřejnosti pochopit autismus takový jaký je a přijmout ho. Ovšem stejně jako v případě homosexuality platí,že úplně všechny se nám nikdy přesvědčit nepodaří,protože Frantů Vomáčků bude vždy na světě stále dost.

Žádné komentáře:

Okomentovat